VERSENY


VERSENYSPORT

A DELFINES búvárok – egy része – körében a kezdeti évektöl népszerü volt a versenyzés. Ellentmondásnak tünhet ez a dolog, hiszen pár évvel korábban sokan azért „lázadtak fel”, s léptek ki korábbi klubjaikból, mivel versenyezni kellett. Valójában nincs itt ellentmondás, a DELFIN-ben a versenyzés – mint a búvárkodás minden szakágának müvelése – önkéntes volt, s minden búvár a maga kedvére tette azt, amit akart. (Természetesen az adott szabályok, s a saját maguk által meghatározott követelményrendszer határain belül.) S az „önkéntes” versenyzésnek meg is volt az eredménye. A fiatalabb-idösebb delfines versenyzök szép sikereket értek el uszonyos- és búvárúszó-, valamint tájékozódási versenyeken. Jelentös eredményeket értek el a versenyzök, annak ellenére, hogy – nem túl ritkán – elöfordultak „bírói tévedések”, érdekes módon mindig a delfinesek kárára. A versenysport csoport tagjai – függetlenül attól, hogy senki, semmivel nem „kényszerítette” öket, s abban az idöben még nem létezett anyagi ösztönzés sem, komolyan vette vállalásait, az edzések rendben, pontosan, fegyelmezetten folytak, a versenyzök szinte egymást hajtották az egyre jobb eredmények felé. Ennek volt egy másik nagyon jó és hasznos oldala is, a versenyzök között mély emberi kapcsolatok is kialakultak…


Papp Endre, Dávid Alice, Násfayné Koházi Mária, Násfay Béla,
Sebestyén Sarolta, Bangó Zoltán, Péterbencze


Péterbencze László, Bangó Zoltán


Gyimesi Ferenc

A számos méltatlan és igazságtalan megkülönböztetés, háttérbe szorítás ellenére a Szakosztály vezetése 1972-ben úgy döntött, hogy elsöként a polgári klubok közül, saját anyagi-technikai eröböl egy országos tájékozódási könnyübúvár versenyt szervez minden évben. Az elhatározást tett követte, s a következö évi versenynaptárban már szerepelt a DELFIN Kupa Országos Tájékozódási Búvárúszó Verseny. A Delfin Kupa a hazai búvárversenyek között az elkövetkezendö több, mint 15 évben az egyik legnépszerübb verseny lett. A Delfin Kupák megrendezése azt is bizonyította, hogy a Szakosztály egy egységes közösség, a versenyzéssel nem foglalkozó búvárok – szinte kivétel nélkül – sok-sok munkával, segítséggel járultak hozzá a közös feladat elvégzéséhez.

A DELFIN Kupa 1973-1983 közötti versenyeirõl...

TOVÁBB >>>
(PDF)

A DELFIN versenysportjának legnagyobb elismerését jelentette, hogy 1977-ben, a Dunaújvárosban megrendezett Európa-bajnokság válogatott keretébe Bangó Zoltán szakosztálytagunk meghívást kapott.


Bangó Zoltán

Történt ez annak ellenére, hogy versenyeredményektöl függetlenül, korábban a Magyar Könnyübúvár Szövetség vezetése soha nem hívott meg polgári klub versenyzöjét a válogatottba. (Köztudott volt, hogy a válogatott csak MHSZ klubtag lehetett.) Bangó Zoltán eredményesen versenyzett: az 50 méteres búvárúszásban VI. helyezést ért el.

Az 1980-as „szétválás” erösen megtépázta a DELFIN versenysportját is. A távozók között volt Kalmár Béla, a versenysport vezetö, s a versenyzök nagyobbik része.


Kalmár Béla

Az „itt maradtak” – Hirsberg Judit, Bangó Zoltán, Péterbencze László, a legeredményesebb versenyzök – azonban nem akasztották szögre az uszonyukat, hanem igen céltudatos, egyéni munkával készültek, s „önellátó módon” utaztak, neveztek, edzettek és versenyeztek. Nem kértek „segítöket”, csapatvezetöt, müszakist, töltö embert, gépkocsivezetöt, megoldottak magunk mindent. S eredményesen versenyeztek. Igaz, nem maradtak az országos élcsoportban, de mindenütt, ahol elindultak – csak tájékozódási búváruszó versenyeken vett részt a DELFIN csapata – „tartottak tölük”, mert bármikor, a legjobb eredményt is elérhették…

Hirsberg Judit
Péterbencze László

Az elkövetkezö években a kis, de eredményes csapat számos új versenyzövel egészült ki, akik becsülettel helytálltak, s büszkén viselhették az idöközben – harmadszor – megújult delfines emblémát. Jó eredményeikkel bejegyezték a DELFIN és saját nevüket a magyar búvársport történetébe…

„KÜLÖNLEGES” VERSENYEK…

Versenyezni persze nem csak medencében, vagy tóban, bóják között lehet… Álljon itt egy írás a „Speciális versenyek”-röl a DELFIN STORY-ból…

TOVÁBB >>>
(PDF)